II DK Środa Ślaska 2024 r.


Fotorelacja z V Drogi Krzyżowej do Sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim ze Środy Śląskiej.

 

Miasto skarbów i pięknego kościoła Parafia św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej Salezjanie. Z tego pięknego miasta, w diecezji wrocławskiej, wychodzimy po raz drugi mając do przejścia 16 km drogi.
W tym roku, 23 marca 2024 r., wychodzimy tradycyjnie o godz. 9:00, pod przewodnictwem ks. proboszcza Marcina Kozyry któremu pomaga Mariusz Piaskowy. Nasz proboszcz wygłosił płomienną homilię. Bóg zapłać za poruszenie naszych sumień oraz serc.
Jest nas w sumie 57 osób i jesteśmy, w tym roku, najliczniejszą grupą. Serdecznie wszystkim pomocnikom i uczestnikom dziękujemy.
Bóg zapłać wszystkim uczestnikom, to była prawdziwa uczta duchowa. Do zobaczenia za rok.
Do Sanktuarium przybyli pielgrzymi z Lubina, Kunic, Legnicy, Prochowic, Koskowic, Jawora oraz ze Środy Śląskiej. Pojawiła się też jeszcze nieoficjalnie grupa pielgrzymów pieszych z Kosisk.
Do Sanktuarium przybyli także pielgrzymi z Głogowa, z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dla wielu z nich, była to okazja do uroczystego przyjęcia z rąk swojego duszpasterza Szkaplerza Męki Pańskiej.
Przy sanktuarium wszystkie grupy, zatrzymywały się przy rozważaniach ostatniej, XIV Stacji Drogi Krzyżowej. O godz. 15.00 odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem ks. Wiesława Złotka, kustosza sanktuarium z udziałem księży przybyłych z pielgrzymami.
Wszystkim przybyłym podziękował Piotr Socha inicjator tego wydarzenia.
Do Sanktuarium przybył też Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Pozdrowił wszystkich pielgrzymów a przy tej okazji poinformował o decyzji Episkopatu Polski, aby tegorocznym obchodem Świąt Wielkanocnych rozpocząć dziewięcioletnią Wielką Nowennę, przed Wielkim Jubileuszem 2033 r. Jest to przypomnienie 2000. lecia męki, śmierci, zmartwychwstania, wniebowstąpienia Jezusa Chrystusa i Zesłania Ducha Świętego.
W diecezji legnickiej, zostało opracowane specjalne logo jubileuszowe, którego symbolikę biskup Andrzej wyjaśnił i przybliżył pielgrzymom. Na zakończenie, udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa relikwiarzem z potrójnymi relikwiami Męki Pańskiej: z Drzazgą z Krzyża Świętego, kolcem z Korony Cierniowej i Nitka z Purpurowego Płaszcza.
Po uroczystości, wszyscy zostali zaproszeni na agapę przygotowaną przez mieszkańców parafii.